Narzędzia administratora sieci

 

1. Perl
Język programowania używany głównie w środowisku uniksowym i linuksowym, ale dostępny też w wersji dla platformy Windows (prym wiedzie tu implementacja ActivePerl firmy ActiveState). ActivePerl, tak jak i pozostałe wersje tego narzędzia, jest oparty na otwartym źródle i zawiera interfejs, który komunikuje się z usługami Active Directory i pozwala automatycznie tworzyć oraz modyfikować obiekty używane w tym środowisku. Produkt jest bezpłatny, a wersja komercyjna narzędzia nosi nazwę ASPN (ActiveState Programmer Network) i oferuje szereg dodatkowych opcji i elementów.

2. Ethereal
Narzędzie pozwalające przechwytywać pakiety, analizować wydajność sieci, testować ją, budować raporty oraz wykonywać szereg innych, niezwykle przydatnych dla administratora, zadań. Narzędzie jest dostępne w wersji Windows i dla większości platform uniksowych, i jest udostępniane bezpłatnie.

3. NetCrunch
Kolejne narzędzie (produkt firmy AdRem Software) do testowania sieci. Oprogramowanie kosztuje 795 USD, ale jest warte tej ceny, oferując komplet funkcji - od programu Ping, przez DNS, do funkcji SNMP. Program generuje mapy zawierające topologię sieci, zaznaczając poszczególne jej fragmenty różnymi kolorami. W rozbudowanym środowisku sieciowym NetCrunch to niezbędnik administratora.

4. HP JetAdmin
Oprogramowanie HP zarządzające drukarkami. W firmach, w których pracuje wiele drukarek, jest to nieocenione narzędzie. Najnowsza wersja produktu nosi nazwę JetAdmin 7.5, jest oparta na technologii webowej (dostęp z poziomu przeglądarki) i oferuje komplet funkcji niezbędnych do kompleksowego zarządzania kolejkami drukowania i samymi drukarkami (konfigurowanie i rekonfigurowanie drukarek oraz automatyczne aktualizowanie zarządzającego nimi oprogramowania).

5. Ghost
Produkt firmy Symantec. Narzędzie pozwalające odwzorowywać i klonować dyski twarde. Ghost potrafi np. tworzyć kompletne obrazy dysków twardych i przenosić je do innego komputera (lub składować do ewentualnego wykorzystania w dowolnej chwili). Chociaż narzędzie zostało pierwotnie zaprojektowane dla środowiska Windows, wersja nosząca nazwę Ghost Corporate Edition zawiera opcje pozwalające tworzyć obrazy dysków zawierających partycje linuksowe ext2 i ext3.

6. Software Update Services (Microsoft)
Oprogramowanie automatyzujące proces instalowania poprawek i innych uaktualnień oprogramowania używanego w środowisku Windows. Narzędzie ma wiele zalet, ale dwie są najważniejsze: jest bardzo łatwe w użyciu i jest udostępniane przez Microsoft bezpłatnie.

7. Rsync
Narzędzie używane głównie do wykonywania kopii zapasowych danych w trybie dysk-dysk i do synchronizowania danych przechowywanych na dyskach IDE. Produkt zawiera rozwiązania pozwalające kopiować dane przez połączenia WAN. Dane są wtedy bezpieczne, ponieważ są przesyłane przez wspierane tunele SSH (secure shell).

8. Visio (Microsoft)
Jeśli trzeba by wymienić jedno uniwersalne narzędzie, które potrafi bardzo dokładnie wyświetlić architekturę sieci, to jest to bez wątpienia Visio. Produktem szczególnie godnym polecenia jest Visio 2003 Professional. Administrator ma tu wiele opcji pozwalających odwzorowywać architekturę sieci na różne sposoby i budować schematy pokazujące dokładnie wszystkie węzły sieci.

9. VNC (RealVNC)
VNC (Virtual Network Computing) to oprogramowanie typu "cross platform" (oparte na otwartym źródle), zapewniające zdalny dostęp do systemów. Współpraca i łączenie różnych systemów operacyjnych - oto domena tego narzędzia. Użytkownik może uzyskiwać dostęp do systemów Windows siedząc przed komputerem pracującym pod różnymi odmianami systemu Windows (w tym Windows 95) oraz systemami Mac, Unix i Linux. Ale to nie wszystko. W podobny sposób można się łączyć w drugą stronę, czyli z klienta Windows z systemami Mac, Unix i Linux. Narzędzie można pobierać bezpłatnie z witryny RealVNC.

10. SSH
Tę aplikację zna chyba każdy, a na pewno ci, którzy dbają o bezpieczeństwo danych. Jak wiadomo, konfigurowanie w sieci VPN protokołu IPSec zabiera sporo czasu i wymaga pewnego wysiłku. Używając SSH i towarzyszących temu pakietowi narzędzi można osiągnąć to samo, wykonując całe zadanie dużo szybciej i bez specjalnych problemów. Zarówno komercyjna jak i bezpłatna wersja narzędzia są dostępne dla systemów Unix i Windows.